Biblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich

Logo Biblioteki Naukowej ZKP
English
Powiększ czczionkę
Resetuj czczionkę
Zwiększ kontrast
Resetuj kontrast

Spotkanie - Wokół Regameyów

Zdjęcie - wnętrze Biblioteki i goście

W Bibliotece Naukowej ZKP: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Izabela Zymer, Robert Koller, Jerzy Stankiewicz

2023-08-17
Urocze i inspirujące spotkanie z entuzjastami twórczości Regameyów (dwóch Regameyów! - Konstantego Regameya syna i Konstantego Kazimierza Rudolfowicza Régameya ojca) odbyło się w Bibliotece ZKP 2 sierpnia 2023 roku.

Jerzy Stankiewicz, na zdjęciu pierwszy z prawej, tropi ślady życia obu postaci od (co najmniej) kilkunastu lat. Zajmują go przede wszystkim wątki rosyjskie (następnie radzieckie) - bardzo ważne, bo tam Regameyowie żyli razem do roku 1917, by potem rozstać się na zawsze. Zachowały się listy z czasów rozłąki. Syn przybył do Warszawy, a po II wojnie światowej osiadł w Szwajcarii, zasłynął jako orientalista i kompozytor. Ojciec został na terenie obecnej Ukrainy, działał jako muzyk, kompozytor, nauczyciel, organizator polskiego zespołu. Oskarżony o szpiegostwo, aresztowany, zginął - rozstrzelany w roku 1938. Uwolniony od zarzutów po roku 1956.

Ta dramatyczna historia, ale też niezwykle ciekawa twórczość kompozytorska obu Regameyów przyciągają ciekawe osobowości. Jerzy Stankiewicz za swoje badania odbierze we wrześniu Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Robert Koller, baryton szwajcarski (na zdjęciu drugi od prawej) wykonywał muzykę Konstantego Regameya już wielokrotnie - w Polsce i w wielu innych krajach. Teraz śpiewa również pieśni ojca. Ewa Guziołek-Tubelewicz (pierwsza od lewej), słynna reżyser dźwięku z Polskiego Radia, prawdziwa artystka, ma już na swym koncie płytę z muzyką obu Regameyów, z siostrami Olgą i Natalią Pasiecznik, a w tym roku podjęła się rejestracji wykonań kolejnych utworów fortepianowych i wokalnych obu kompozytorów. Nieobecna na zdjęciu Dominika Peszko (dołączyła do nas ciut później), niezwykła pianistka z Krakowa, oszalała na punkcie tej muzyki i dokonuje właśnie cudów w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego...

Mamy wielką nadzieję, że wszystkie te wysiłki przypomną i zakorzenią na nowo w społecznej świadomości zarówno losy tych postaci, jak i ich muzykę - w Polsce i innych krajach. Są kolejne pomysły, projekty, plany. W przyszłym roku koncert? To nasze marzenie. Oby się udało! (Iz.)
X