Biblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich

Logo Biblioteki Naukowej ZKP
English
Powiększ czczionkę
Resetuj czczionkę
Zwiększ kontrast
Resetuj kontrast

Konstanty Gorski - materiały nutowe i nagrania na CD

Zdjęcie okładek: książki i dwóch płyt

2023-06-18
Od p. Grzegorza Seroczyńskiego, byłego (w latach 2006–2010) konsula generalnego RP w Charkowie (Ukraina) otrzymaliśmy do zbiorów szczególne wydawnictwa:

Konstanty Gorski, Utwory odnalezione, Zebrał i wstępem opatrzył Grzegorz Seroczyński, Charków 2010
oraz, również wydane w Charkowie,
dwa albumy z muzyką tego kompozytora.

Konstanty Gorski to postać właśnie teraz na nowo odkrywana.

Aktywny i znaczący na mapie kultury muzycznej swoich czasów, wiódł żywot „wiecznego” migranta i prawdopodobnie właśnie dlatego obecnie jest w Polsce niemal całkiem zapomniany. Kompozytor i skrzypek, urodził się w roku 1859 na terytorium byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, w Lidzie (obecnie miasto na Białorusi), zmarł w roku 1924 w Poznaniu. Uczył się w Grodnie, Wilnie, Warszawie i Petersburgu, działał w Gruzji, Charkowie i w odrodzonej II Rzeczypospolitej. Krótko przed śmiercią związał się z Poznaniem i tam została wykonana jego opera Margier, o której było niedawno troszkę głośniej – przede wszystkim dzięki pracy białoruskiego dyrygenta Ivana Kostyakhina, a także zaangażowaniu naszym oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 26 kwietnia 2023 o godz. 17.00, w warszawskiej siedzibie PWM przy ul. Fredry, odbyło się bowiem spotkanie muzyczno-artystyczne pt. „Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski”, zaś opera Margier była głównym tematem prezentacji i dyskusji. Ivan Kostyakhin był zaś głównym bohaterem wieczoru jako autor pełnej rekonstrukcji partytury opery, która zachowała się tylko w postaci wyciągu fortepianowego.

P. Grzegorz Seroczyński to pasjonat i propagator twórczości Konstantego Gorskiego. Niebawem możemy się z pewnością spodziewać kolejnych wydarzeń związanych z tą postacią organizowanych przez nowo założone Towarzystwo Muzyczne im. Konstantego Gorskiego. (Iz.)
X