Biblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich

Logo Biblioteki Naukowej ZKP
English
Powiększ czczionkę
Resetuj czczionkę
Zwiększ kontrast
Resetuj kontrast

Nasze zbiory poszerzają się - kolejne dary z Chopin University Press

Dary od Chopin University Press w Bibliotece ZKP

Jeszcze na stole, ale za moment na półce pod swoim numerem inwentarzowym

2024-07-09
Nic nas, bibliotekarzy-archiwistów, tak nie cieszy, jak przesyłka z wydawnictwa. W ostatnim czasie dzięki Chopin University Press poszerzyliśmy nasz zbiór o piętnaście płyt CD, dziesięć egzemplarzy nut i dwie książki. Wszystkie pozycje są najnowsze (wydane w tym roku i ubiegłym, co można było poznać już podczas rozpakowywania – po zapachu świeżo sklejanego, śliskiego papieru).

Książki, choć ilościowo stanowiły mniejszość, to wagowo dominowały, a to za sprawą bardzo obszernej biografii Hoffmana, napisanej przez Krystynę Juszyńską. Nic dziwnego, bowiem jedna praca musi zawrzeć dwa życiorysy, które składają się na historię tej wybitnej postaci - muzyka (pianisty i kompozytora) oraz wynalazcy. Choć jest to świeżo wydana pozycja i nie zdążyliśmy się z nią zapoznać w całości, to biografie pisane przez Panią Profesor już możemy polecić. W naszych zbiorach znajduje się także monografia Miłosza Magina napisana przez tę samą autorkę (za jej obecność również dziękujemy Wydawnictwu UMFC).

Druga pozycja książkowa uwiecznia uroczystości z okazji 70-lecia istnienia Wydziału Reżyserii Dźwięku na UMFC, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2024 roku. W tym czasie miał miejsce Zjazd Absolwentów, któremu towarzyszyły koncerty oraz zwiedzanie studiów. Te dni zostały upamiętnione w książce, w formie tekstu i zdjęć.

Wśród nut już od strony wizualnej zwraca uwagę zbiór zatytułowany „Pie Jesu”, stanowiący zbiór rozlicznych utworów różnych kompozytorów. Łączy je tytułowe „Pie Jesu” oraz obsada męskiego chóru. Autorami kompozycji są: Stanisław Moryto, Marian Borkowski, Sebastian Szymański, Marcin Tadeusz Łukaszewski, Łukasz Farcinkiewicz, Marek Raczyński, Julia Seeholzer i Michał Malec. Reprezentowana jest więc twórczość różnych pokoleń.

Pozostałe nuty zawierają pojedynczo wydane dzieła. Są to dwa utwory Anny Ignatowicz-Glińskiej: Poza ciszą (na klawesyn) oraz Po trzykroć (na saksofon sopranowy i klawesyn; wydany w formie nagrania na płycie CD (dostępnej także u nas) w wykonaniu Aliny Ratkowskiej i Pawła Gusnara). Następnie otrzymaliśmy nuty utworów Stanisława Moryto: Canto (z 1990 roku) oraz Koło (z 1986 roku), które otrzymują nowe życie po latach zapomnienia oraz Mszę dziecięcą (na chór dziecięcy lub żeński, głosy solowe i organy), której tytuł wywodzi się z obsady, a nie z charakteru dzieła. Kolejnym darem są nuty dzieła Michała Sławeckiego pt. Meine liebe Mutter. Kompozycja została napisana z okazji 25. rocznicy kanonizacji św. M. M. Kolbego, do słów ostatniego wysłanego listu księdza do matki, stąd też tytuł w tłumaczeniu brzmi: „Moja kochana Mamo”. Poza tym znalazła się nieco inna stylistycznie kompozycja - IX Kwartet smyczkowy Aleksandra Kościówa, która tylko w nazwie przypomina utwór konwencjonalny. Na zdjęciu widoczny zapis nutowy to lakoniczny, ale treściwy utwór na klarnet Zbigniewa Bagińskiego Solo V. A jako ostatni z wymienionych (tak jak w naszym inwentarzu) znalazł się utwór Rapido Edwarda Sielickiego, który swoją energią powinien także zakończyć efektowny koncert.

Kierując się zdaniem tych, którzy uważają, że o muzyce się nie pisze, lecz muzyki się słucha, pozycje płytowe pozostawimy w formie spisu, jednocześnie zachęcając do przesłuchania ich u nas: - Paris Polonais (Palester, Kisielewski, Regamey)
- Marian Borkowski: Complete Works for Solo Piano (wyk. Marcin T. Łukaszewski) - Aleksander Zarzycki: Pieśni
- Jan Ekier: Complete Piano Works (wyk. Agnieszka Przemyk-Bryła) - Le Clavecin Moderne plus Saxophone vol.2
- Waiting For The Light (Chopin University Singers)
- Polish Songs Romances & Burlesques - Stanisław Moryto: Chamber Music
- Nahorny/Pańta: Portrety
- Departures (Jakowicz, Chrzęszczyk)
- Impressions pour violoncelle et piano
- Organ Improvisation in Historical Styles
- Wieniawski, Paderewski, Lutosławski, Krzysztof Jakowicz & Robert Morawski

Zapraszamy!
(AD)
X