Biblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich

Logo Biblioteki Naukowej ZKP
English
Powiększ czczionkę
Resetuj czczionkę
Zwiększ kontrast
Resetuj kontrast

Sidła. Słuchowisko kryminalne na podstawie powieści Grażyny Bacewicz

Sidła - fotografia okładki na tle partytury

Adaptacja i reżyseria: Aleksandra Głogowska
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Realizacja i wydawca: Polskie Radio RDC „Radio dla Ciebie”

2023-08-10
Po książce, e-booku i audiobooku wydanych przez PWM - Sidła Grażyny Bacewicz, rarytas dla wielbicieli jej talentu i wszystkich zainteresowanych polską muzyką współczesną, zaprezentowane zostały w jeszcze postaci: słuchowiska, zrealizowanego, wyemitowanego i opublikowanego na płycie CD przez Polskie Radio „Radio dla Ciebie”. Otrzymaliśmy kilka egzemplarzy prosto od wydawcy, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Również dla nas jest to ogromnie interesujące poszerzenie obrazu naszej słynnej kompozytorki i skrzypaczki.

Zachęcamy do przeczytania recenzji przygotowanej przez naszego kolegę Filipa oraz do pogłębiania znajomości osobowości Grażyny Bacewicz. Płyta jest dostępna u nas dla naszych czytelników. Zapraszamy! (Iz.)

---

Grażyna Bacewicz przejawiała zamiłowanie do literatury i sama również próbowała swoich sił na polu literackim. W 1970 roku wydawnictwo Czytelnik opublikowało Znak szczególny, zbiór krótkich autobiograficznych opowiadań pióra kompozytorki. W roku 2018 nakładem wydawnictwa PWM ukazał się kryminał pt. Sidła, napisany przez Grażynę Bacewicz w roku 1968. Na motywach tej powieści powstało słuchowisko radiowe w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej, dyrektor literackiej Polskiego Radia RDC. Na wyprodukowane przez Polskie Radio – Regionalną Rozgłośnię w Warszawie „Radio dla Ciebie” wydawnictwo Sidła składają się dwie płyty CD z zapisem blisko dwugodzinnego słuchowiska (podzielonego na pięć odcinków) oraz książeczka z bardzo interesującym tekstem autorstwa Joanny Sendłak (wnuczki Grażyny Bacewicz), zawierającym między innymi najważniejsze informacje dotyczące okoliczności powstania powieści i analizę jej warstwy ideowej.

Słuchowisko nawiązuje do pięknej, sięgającej dwudziestolecia międzywojennego tradycji słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Dialogi między postaciami oraz wypowiedzi narratora oparte zostały na fragmentach tekstu powieści. W charakterze ilustracji muzycznej wykorzystano nagrania utworów Grażyny Bacewicz – kompozycji kameralnych (w wykonaniu Jakuba Jakowicza – skrzypce i Bartosza Bednarczyka – fortepian) oraz orkiestrowych (Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego i Stanisława Wisłockiego). Muzyka często towarzyszy wypowiedziom aktorów, stanowiąc raczej dyskretne tło niż dźwiękową dominantę, zaznaczając swą obecność zwłaszcza w krótkich pauzach między wypowiadanymi kwestiami. Warto zaznaczyć, że dramatyczny charakter partii orkiestrowych oraz liryzm kompozycji kameralnych został umiejętnie skoordynowany z dialogami i tokiem przedstawianej akcji.

Treścią Sideł jest historia śledztwa prowadzonego przez inspektora Decise’a. Postępowanie policyjne zostaje wszczęte po zabójstwie młodej Helen Fool. Rzecz dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Inspektor Decise prowadzi rozmowy z osobami, które miały w przeszłości styczność z Helen, starając się rozwikłać tajemnicę spowijającą okoliczności jej śmierci. Decise jest człowiekiem inteligentnym i opanowanym: wyważony, spokojny głos grającego go Bartłomieja Topy znakomicie oddaje osobowość inspektora. Jego przeciwieństwem jest malarz Prado, sprawiający wrażenie osoby histerycznej i niezrównoważonej – dlatego też grający malarza Krzysztof Szczepaniak operuje głosem podniesionym, a nawet krzykiem. W słuchowisku – łącznie z narratorem, Mirosławem Baką – występuje jedenaście osób. Na szczególną uwagę zasługują partie postaci, wokół których narastają podejrzenia o udział w zbrodni. Przed aktorami stanęło trudne zadanie: przedstawić domniemaną dwulicowość odgrywanych przez siebie bohaterów wyłącznie za pomocą komunikacji werbalnej i jej ewentualnych zakłóceń. Pomyślne wywiązanie się z tego zadania stanowi niewątpliwe świadectwo wysokiego kunsztu aktorów biorących udział w realizacji słuchowiska. (fjw)
X