Biblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich

Logo Biblioteki Naukowej ZKP
English
Powiększ czczionkę
Resetuj czczionkę
Zwiększ kontrast
Resetuj kontrast

Powieść Hanny Kulenty: Odwrócony dom

Okładka książki Odwrócony dom Hanny Kulenty

Hanna Kulenty: Odwrócony dom (powieść)
Moonrise Press, Los Angeles 2017,
ISBN 978-1-945938-12-2

2023-07-11
Zgodnie z sugestią zawartą w jednym z fragmentów książki, tytuł „odwrócony dom” odnieść można do sytuacji utraty równowagi – wytrącenia z potocznej, bezpiecznej codzienności rządzonej prawami grawitacji. W powieści Hanny Kulenty-Majoor Odwrócony dom doświadczenie rozpadu dotychczasowego porządku stawia jednostkę – bohatera w obliczu tajemnicy, zaś chaotyczny strumień surrealistycznych wydarzeń zdaje się być szyfrem skrywającym wyższą rzeczywistość, nie poddającą się łatwej racjonalizacji i dyktatowi pojęć.

Niezwykle sugestywna proza Hanny Kulenty-Majoor nasuwa skojarzenia z kompozycją muzyczną. Wątki fabularne prowadzone są na podobieństwo linii melodycznych, spotykają się, przeplatają. Niejednokrotnie te same sceny przedstawione zostają w narracji pierwszo- i trzecioosobowej. Repetycje tematów i ich przetworzenia, nieoczekiwane punkty styczne, operowanie emocjonalnością, a także świadectwo głębokiej wrażliwości kolorystycznej – wszystko to składa się na niezwykłe dzieło artystyczne o znacznej sile oddziaływania, paralelne z zapisem doświadczenia numinotycznego.

Julia – kompozytorka, bohaterka powieści – w ramach onirycznego ciągu wypadków nawiązuje kontakt z innymi wymiarami czasowymi. Sekwencje czasowe, zgodnie z tradycyjną logiką następujące po sobie, ulegają tu zakłóceniom, nawarstwieniom oraz zawieszeniom – na podobieństwo zawieszonych w próżni schodów, opisanych przez autorkę w jednym z fragmentów książki.

Zagadnienie „czasu do kwadratu”, „czasu do wyższej potęgi” jest poruszane explicite przez postacie występujące na kartach powieści, w tym w ramach autorefleksji Julii. Odwrócony dom przynosi nie tylko opis tajemniczych wydarzeń – zawiera również teoretyczne uwagi i spostrzeżenia dotyczące czasu, przestrzeni, muzyki…

Enigmatyczne związki między wymiarami czasowymi a układami przestrzennymi, wielowątkowa akcja, wreszcie bardzo istotna w opisywanej powieści zagadka tożsamości – każdy z tych elementów potęguje surrealistyczną atmosferę Odwróconego domu.

Powieść Hanny Kulenty-Majoor nie poddaje się jednoznacznej analizie i interpretacji, jest to dzieło nieschematyczne i porywające – podobnie jak jej cała twórczość kompozytorska. (fjw)

---

Lubimy zaskoczenia. Przeciwdziałają znużeniu, znudzeniu i szkodliwej rutynie. Na szczęście nasi przyjaciele - kompozytorzy, muzykolodzy, czytelnicy - dbają o nas i serwują nam regularnie niespodzianki. Do jednych z największych i najważniejszych ostatnio należała wizyta Mai Trochimczyk, która przyniosła dwutomową powieść napisaną przez... Hannę Kulenty! Droga Haniu – gratulujemy! Gratulujemy też i dziękujemy Pani Mai.

Książka wzbogaci nasze zbiory. Pierwszym jej czytelnikiem był nasz kolega Filip. Przygotowana przez niego recenzja, którą z wielką przyjemnością publikujemy powyżej, powinna zachęcić kolejnych czytelników. (Iz.)
X